Biografie

Vertigo

Trojnásobní držitelé ceny Anděl slaví 20 let existence na hudební scéně a první z letošních výročních koncertů proběhl právě v Jazz Docku! Pro kapelu jde o domovskou scénu, o čemž svědčí také zlatá soška Anděla vystavená na klubovém baru. Vertigo ji obdrželo v roce 2020 za album Daleko, které opět potvrdilo kreativitu a originalitu kapely. Skupina se dopracovala ke zcela svébytnému zvuku, jehož výchozím bodem je jazz, ale nechybí v něm také elektronika nebo prvky soudobé vážné hudby.

Během roku jsou naplánovány koncerty nejen na domácí, ale také zahraniční hudební scéně (Londýn, Brusel, Drážďany, Paříž).

Vrcholný koncert roku bude na domácí scéně 13.9. v Jazz Docku.

2020

Album Daleko je nominováno na Zlatého Anděla v kategorii Jazz & Blues a v červenci 2020 tuto cenu skutečně i získává. 

2019

V listopadu 2019 Vertigo vydalo svou již sedmou řadovou desku s názvem Daleko. Album vzniklo ve studiu Sono Records ve spolupráci se zvukovými mistry Milanem Cimfem a Pavlem Karlíkem. Na obalu a bookletu alba jsou použity výtvarné motivy vycházející z tvorby Marcela Bárty, autorem grafické koncepce bookletu je Jakub Spurný (Studio Najbrt). Album bylo podpořeno grantem Ministerstva kultury ČR i Magistrátu hl. m. Prahy a distribuuje jej společnost SUPRAPHON, ve fyzické i digitální podobě. Také v e-shopu Animal Music je tradičně k dispozici ve formátech CD, WAV a MP3.

2017

Vertigo oslavilo 15. výročí založení formace. Při velkolepém koncertu v Divadle Archa zazněly skladby v jedinečném obsazení s hosty: Davidem Dorůžkou, Kvintesence Quartetem, duem Tara Fuki a Lenkou Dusilovou. Ta se podílela také na novém singlu Kate, který vydal Animal Music. Doprovodil ho videoklip, natočený ve spolupráci se studiem SONO Records. K výročí kapely Amplion Records reeditoval pro sběratele debutové album Vertigo Quintet, a to s původními nepublikovanými názvy skladeb.

2016

Podzim roku 2016 přinesl další řadovou studiovou nahrávku vydanou pod osvědčeným labelem Animal Music. Album s názvem Nononononininini opětovně prokazuje, že hledání nových forem, nového obsahu, nového zvuku a nového výrazu je procesem, který nikdy nemůže být zcela završen. Deska i přesto působí velice kompaktním a koncepčním dojmem. Kombinace tradičního akustického instrumentáře kapely s elektronikou byla významným posunem již na předchozím albu, zde ale dostává zase poněkud nový tvar.

Nové skladby VERTIGA působí poněkud přístupnějším a písňovějším dojmem, než předchozí alba, aniž by ovšem jakkoli ztrácely na rafinovanosti a originalitě. Album Nononononininini bylo nominováno na Zlatého Anděla v kategorii Jazz & Blues za rok 2016.

2014

V roce 2014 Vertigo vypustilo v pořadí již čtvrtý studiový počin s názvem Taj. Stejně jako předchozí album Metamorphosis, působí i čtvrté studiové album kapely Vertigo, nazvané „Taj“, kompaktním a koncepčním dojmem a sestava skladeb připomíná jakoby devítivětou jednolitou kompozicí proměnlivých nálad. Jako již tradičně, jsou členové Vertiga po stránce kompoziční i interpretační naprosto netradiční a posouvají formu i obsah svého hudebního vyjádření opět o něco dále, stejně nepředvídatelně, originálně a stejně autenticky, jako dříve.

2011

Vertigo, kapela dříve známá jako Vertigo Quintet a nyní zahrnující dříve hostující Dorotu Barovou již v řadách stálých členů a tím pádem rozšířená na sextet, v roce 2011 vydává vynikající třetí studiové album s názvem Metamorphosis. Album zachycuje členy kapely na nekončící cestě za novými tvůrčími postupy a impulsy a je naplněno leckdy překvapivou, stále však hluboce autentickou a pocitově založenou originální hudbou. Většina skladeb je dílem saxofonisty Marcela Bárty a violoncellistky a zpěvačky Doroty Barové, známé též z dua Tara Fuki. Metamorphosis získalo prestižní ocenění “Zlatý Anděl 2011“ v kategorii Jazz and Blues.

2008 – Projekt Vertigo Quintet & Dorota Barová

Projekt Vertigo Quintet & Dorota Barová přináší naprosto originální mix jednoho z nejosobitějších hlasů na evropské scéně, violoncella a polsko-českých textů Doroty Barové, a zvuku Vertigo Quintetu. Výsledkem je křehká, atmosférická a posluchačsky přístupná hudba s inspiracemi z free jazzu, world music, soudobé vážné hudby i popu, jako je například Egberto Gismonti, In The Country, Ornette Coleman nebo Susanna And The Magical Orchestra.

Album, které vzniklo v Polsku a na němž spolupracoval tamní vynikající mistr zvuku Tadeusz Mieczkowski, přináší sedm autentických kompozic z pera členů Vertigo Quintetu i Doroty Barové, která přispěla i texty v polském jazyce.

2005 – Vertigo Quintet

Vertigo Quintet byl založen na konci roku 2002 jako projekt hudebníků, kteří chtějí hrát vlastní hudbu vlastní cestou. Repertoár tohoto utěšeného tělesa, na české poměry nevídaně vyprofilovaného, tvoří zejména autorská tvorba, na níž se podílejí všichni členové kapely. Již od svého vzniku hraje soubor na české, slovenské i zahraniční klubové scéně a vystoupil na mnoha evropských hudebních festivalech. V dubnu 2005 vyšlo debutové CD na labelu Amplion Records, o rok později i album Live U Staré Paní.

Hudební produkt kvinteta je smysluplnou mozaikou nejrůznějších vlivů, mezi nimiž nelze přehlédnout moderní klasickou hudbu, zvláště impresionismus, ale zároveň ani inspirace plynoucí z tvorby Thelonia Monka, Milese Davise či avantgardistů Ornetta Colemana a Johna Zorna. Seznam hudebních vlivů jednotlivých členů kapely by jistě popsal mnoho stránek, relevanci však má především jejich touha po osobitém hudebním vyjádření a neopakovatelném kapelovém zvuku. S touhle filozofií má ostatně Vertigo Quintet velmi zářné vyhlídky i v době, kdy se nám zdá, že vše dobré už bylo napsáno i zahráno.

Syntézou osobitých hlasů jednotlivých hráčů se záhy zrodil nezaměnitelný zvuk kapely. Diky neutuchajícímu entusiasmu a nesporným hudebním kvalitám se Vertigo Quintet pomalu, ale jistě stává stálicí evropské hudební scény.

Eponymní debutové CD, jež vyšlo v roce 2005 na labelu Amplion Records, bylo oceněno českou Akademií populární hudby cenou Zlatý Anděl v kategorii Jazz & Blues.

Nové, posluchačsky vysoce ceněné CD Live U Staré Paní (Amplion Records, 2006), představuje záznam dvojkoncertu, mapujícího tendenci kapely otevírat se dalším hudebním vlivům a spolupráci s různými osobnostmi, tentokrát s prominentní českou vokalistkou Lenkou Dusilovou a smyčcovým kvartetem Vladana Malinjaka.

Kapela hostuje na novem CD kapely Tara Fuki „Auris“ (Indies Records, 2007). Vertigo Quintet má za sebou vystoupení na festivalech v Německu, Rakousku, Francii, Portugalsku, Španělsku, Rumunsku, Slovensku, Maďarsku a Čechách. Turné v dubnu 2007 po Španělsku a Portugalsku se setkalo s mimořádným úspěchem u publika. Takřka telepatická komunikace mezi jednotlivými hráči je po letech vzájemné spolupráce skoro samozřejmostí.

Vojtěch Procházka
piano, elektronika, harmonium

Facebook Soundcloud web

Vystudoval kompozici na Konzervatoři Jaroslava Ježka, jazzový klavír na VOŠ Jaroslava Ježka a Národní konzervatoři hudby a tance v Paříži. Magisterský titul v oboru jazzové a improvizované hudby získal na Norské hudební akademii Oslu. Působí v kapele Vertigo a s indickou houslistkou Harpreet Bansal hraje v uskupeních Bansal Trio a Bansal Band. Skládá autorskou filmovou hudbu (cena za nejlepší filmovou hudbu na festivalu v Padově 2012 za hudbu k filmu Josefa Tuky Malý okruh pozornosti) a aktivně improvizuje k němým filmům. Improvizačním projektům se dále věnuje s multiinstrumentalistou Georgijem Bagdasarovem nebo se zpěvačkou Agnes Hvizdalek. Mimo jiné spolupracuje se soubory Krekso, FSKC Drancy a Prague Improvising Orchestra. Mezi jeho hlavní nástroje patří piano, syntezátory, harmonium a elektronika.
Marcel Bárta
tenor, alt, soprán saxofon, basklarinet

Facebook web

Studoval klasickou hudbu v oboru klarinet na plzeňské hudební konzervatoři. Již během studia se více orientoval na alt saxofon, jazz a improvizovanou hudbu. Je zakládajícím členem Vertiga, dua DoMa Ensemble a kapely MUFF. Hraje ve formacích: Zuzana Dumková Band, Tomáš Hobzek Quartet, Bucinatores Orchestra, Pigeon Saxophone Quartet, Points Septet a Concept Art Orchestra. Účinkuje v hudebních improvizačních skupinách Stratocluster a Improvising (Ob)session. Na improvizačních představeních DoMa Ensemble spolupracuje s básníkem Davidem Růžičkou. Intenzivně se zabývá skladbou, kterou též vyučuje na VOŠ Jaroslava Ježka. Scénické hudbě se věnuje se jako člen pohybového divadla Farma v jeskyni, dále např. v rámci performance NudeAnts s tanečníky Irinou Andreevou a AndremJollesem. Je také aktivním výtvarníkem.
Dorota Barová
violoncello, zpěv

Facebook Myspace Myspace web

Kariéru zpívající violoncellistky započala krátce po studiích ostravské konzervatoře. V současné době vystupuje s kapelami Vertigo, Tara Fuki, Aneta Langerová, KuzmichOrchestra, DoMa Ensemble, Tellemarkk. Působila v hudebních seskupeních Jiřího Hradila Chorchestr, Asyl Akt Jiřího Starého, Lippany Tomáše Maňase. Komponovala a interpretovala hudbu k Francouzskému divadlu FF MU v Brně. Byla dramaturgem brněnské jazzové kavárny PodObrazy. Spolupracovala s brněnským divadlem Neslyším. Za hudbu k divadelnímu představení Dům Hluchého byla oceněna třetí cenou Thalie v divadelní sezoně 2003. V roce 2006 zkomponovala a natočila hudbu k filmu Marta režisérky Marty Novákové. Je několikanásobnou držitelkou ocenění Zlatý Anděl.
Rastislav Uhrík
Kontrabas

Facebook

Absolvoval VOŠ Jaroslava Ježka v Praze, Jazzovou Akademii v Katowicích a magisterské studium na jazzovém oddělení pražské HAMU. V současné době je členem kapel: Vertigo, Lanugo, Jana Kirschner, Matěj BenkoQuintet, XavierBaumaxaJazzpunk trio, Sarah and the Adams, Yvonne Sanchez Band, Alotrio band, Jiří Šimek trio a Ondřej Ruml. Spolupracoval s řadou osobností české i zahraniční hudební scény, např. Najponk, David Dorůžka, Ingrid Jensen (CAN), RichPerry (USA) Petr Zelenka. V roce 2003, jakožto člen Daniel Šoltis tria, získal na soutěži “Junior Jazz“ ocenění „Nejlepší jazzová skupina roku 2003“ a jako člen Tria Beaty Hlavenkové získal stejné ocenění i v roce 2005. Kromě jiných nahrál desky taky Kataríně Knechtové či Kataríně Koščové.
Daniel Šoltis
bicí, perkuse

Facebook web

Studoval konzervatoř v Košicích, VOŠ Jaroslava Ježka v Praze a absolvoval magisterské studium na jazzovém oddělení hudební akademie v Katowicích. Patří mezi zakládající členy kapely Vertigo. Působí v triu MaBaSo (SK/PL) a je členem obnovené formace minus123minut. Podílí se na projektech hudebníků jako jsou polští Kuba Badach, Grzegorz Nagórski, Grzech Piotrowski, ale také David Dorůžka, Jaromír Honzák, Yvonne Sanchez (CZ/PL), Arturo Sandoval (USA), Ed Partyka (USA), SteveWalsh (USA), Brian Charette (USA), Will Bernard (USA), Ivan Tásler, (SK), Katarína Knechtová (SK), Richard Müller (SK), Peter Lipa (SK) a mnoha další. V rámci soutěže “Junior Jazz“ získal ocenění „Nejlepší jazzová skupina roku 2003′′ s Daniel Šoltis trio a ocenění „Sólista roku 2004′′. V roce 2009 obdržel prestižní Polskou cenou “Grand Prix“ na jazzovém festivalu Jazz nad Odrou ve Wroclawi.
Oskar Török
trumpeta, zpěv

Facebook Twitter Google plus

Studoval konzervatoř v Bratislavě a Košicích, VOŠ Jaroslava Ježka v Praze a Jazzovou Akademii v Katowicíc. Je členem kapel Vertigo, Wojtek Mazolewski Quintet, Points-Rataj Quintet, Sato-San To, Iva Bittová a Čikori, PointsSeptet, Oskar Maurice atd. Příležitostně vystupuje také s většími ansámbly jako Concept Art Orchestra, Gustav Brom Big Band či Nikola Kołodziejczyk Orchestra. Spolupracuje s mnoha osobnostmi české i zahraniční hudební scény, jako jsou David Dorůžka, Pavel Fajt, Petr Zelenka, Jaromír Honzák, Vladimír Václavek, Vít Křišťan, RichPerry (USA), Ingrid Jensen (CAN), Leszek Mozdzer (PL) a DreschMihály (H).