Vertigo

Vertigo je jedna z nejoriginálnějších českých skupin, která vzešla z jazzu, ale postupem času se svými hudebními přesahy dopracovala ke zcela svébytnému zvuku. Jeho součástí je kreativita, totální improvizace, ale též sofistikované kompozice zasahující místy až do oblasti soudobé vážné hudby.

2017

2016

Podzim roku 2016 přinesl další řadovou studiovou nahrávku vydanou pod osvědčeným labelem Animal Music. Album s názvem Nononononininini opětovně prokazuje, že hledání nových forem, nového obsahu, nového zvuku a nového výrazu je procesem, který nikdy nemůže být zcela završen. Deska i přesto působí velice kompaktním a koncepčním dojmem. Kombinace tradičního akustického instrumentáře kapely s elektronikou byla významným posunem již na předchozím albu, zde ale dostává zase poněkud nový tvar.

Nové skladby VERTIGA působí poněkud přístupnějším a písňovějším dojmem, než předchozí alba, aniž by ovšem jakkoli ztrácely na rafinovanosti a originalitě. Album Nononononininini bylo nominováno na Zlatého Anděla v kategorii Jazz & Blues za rok 2016.

2014

V roce 2014 Vertigo vypustilo v pořadí již čtvrtý studiový počin s názvem Taj. Stejně jako předchozí album Metamorphosis, působí i čtvrté studiové album kapely Vertigo, nazvané „Taj“, kompaktním a koncepčním dojmem a sestava skladeb připomíná jakoby devítivětou jednolitou kompozicí proměnlivých nálad. Jako již tradičně, jsou členové Vertiga po stránce kompoziční i interpretační naprosto netradiční a posouvají formu i obsah svého hudebního vyjádření opět o něco dále, stejně nepředvídatelně, originálně a stejně autenticky, jako dříve.

2011

Vertigo, kapela dříve známá jako Vertigo Quintet a nyní zahrnující dříve hostující Dorotu Barovou již v řadách stálých členů a tím pádem rozšířená na sextet, v roce 2011 vydává vynikající třetí studiové album s názvem Metamorphosis. Album zachycuje členy kapely na nekončící cestě za novými tvůrčími postupy a impulsy a je naplněno leckdy překvapivou, stále však hluboce autentickou a pocitově založenou originální hudbou. Většina skladeb je dílem saxofonisty Marcela Bárty a violoncellistky a zpěvačky Doroty Barové, známé též z dua Tara Fuki. Metamorphosis získalo prestižní ocenění “Zlatý Anděl 2011“ v kategorii Jazz and Blues.

2008 – Projekt Vertigo Quintet & Dorota Barová

Projekt Vertigo Quintet & Dorota Barová přináší naprosto originální mix jednoho z nejosobitějších hlasů na evropské scéně, violoncella a polsko-českých textů Doroty Barové, a zvuku Vertigo Quintetu. Výsledkem je křehká, atmosférická a posluchačsky přístupná hudba s inspiracemi z free jazzu, world music, soudobé vážné hudby i popu, jako je například Egberto Gismonti, In The Country, Ornette Coleman nebo Susanna And The Magical Orchestra.

Album, které vzniklo v Polsku a na němž spolupracoval tamní vynikající mistr zvuku Tadeusz Mieczkowski, přináší sedm autentických kompozic z pera členů Vertigo Quintetu i Doroty Barové, která přispěla i texty v polském jazyce.

2005 – Vertigo Quintet

Vertigo Quintet byl založen na konci roku 2002 jako projekt hudebníků, kteří chtějí hrát vlastní hudbu vlastní cestou. Repertoár tohoto utěšeného tělesa, na české poměry nevídaně vyprofilovaného, tvoří zejména autorská tvorba, na níž se podílejí všichni členové kapely. Již od svého vzniku hraje soubor na české, slovenské i zahraniční klubové scéně a vystoupil na mnoha evropských hudebních festivalech. V dubnu 2005 vyšlo debutové CD na labelu Amplion Records, o rok později i album Live U Staré Paní.

Hudební produkt kvinteta je smysluplnou mozaikou nejrůznějších vlivů, mezi nimiž nelze přehlédnout moderní klasickou hudbu, zvláště impresionismus, ale zároveň ani inspirace plynoucí z tvorby Thelonia Monka, Milese Davise či avantgardistů Ornetta Colemana a Johna Zorna. Seznam hudebních vlivů jednotlivých členů kapely by jistě popsal mnoho stránek, relevanci však má především jejich touha po osobitém hudebním vyjádření a neopakovatelném kapelovém zvuku. S touhle filozofií má ostatně Vertigo Quintet velmi zářné vyhlídky i v době, kdy se nám zdá, že vše dobré už bylo napsáno i zahráno.

Syntézou osobitých hlasů jednotlivých hráčů se záhy zrodil nezaměnitelný zvuk kapely. Diky neutuchajícímu entusiasmu a nesporným hudebním kvalitám se Vertigo Quintet pomalu, ale jistě stává stálicí evropské hudební scény.

Eponymní debutové CD, jež vyšlo v roce 2005 na labelu Amplion Records, bylo oceněno českou Akademií populární hudby cenou Zlatý Anděl v kategorii Jazz & Blues.

Nové, posluchačsky vysoce ceněné CD Live U Staré Paní (Amplion Records, 2006), představuje záznam dvojkoncertu, mapujícího tendenci kapely otevírat se dalším hudebním vlivům a spolupráci s různými osobnostmi, tentokrát s prominentní českou vokalistkou Lenkou Dusilovou a smyčcovým kvartetem Vladana Malinjaka.

Kapela hostuje na novem CD kapely Tara Fuki „Auris“ (Indies Records, 2007). Vertigo Quintet má za sebou vystoupení na festivalech v Německu, Rakousku, Francii, Portugalsku, Španělsku, Rumunsku, Slovensku, Maďarsku a Čechách. Turné v dubnu 2007 po Španělsku a Portugalsku se setkalo s mimořádným úspěchem u publika. Takřka telepatická komunikace mezi jednotlivými hráči je po letech vzájemné spolupráce skoro samozřejmostí.

Vojtěch Procházka
Piano

Facebook Soundcloud

Vojtěch Procházka (*1981 v Praze) je přední český pianista a skladatel, pohybující se na poli jazzu a improvizované hudby. Po studijích na VOŠ Jaroslava Ježka studoval dva roky na pařížské Conservatoire nationale supérieur de musique.

Poté absolvoval roční výměnný pobyt na norské Musikkhogskole v Oslo, kam byl posléze přijat do magisterského studia. Během prvního roku magisterského studia v Oslo vedl následující projekty zaměřené na improvizovanou hudbu: „Grydeland/Procházka Duo“ s kytaristou Ivarem Grydelandem (Huntsville, Dans les arbres, Anne Hukkelberg), „Vojtěch & Per Oddvar“ s bubeníkem Per Oddvarem Johansonem (Christian Wallumrod, Close Erase, The Source) a trio „Ronnekleiv/Procházka/Reinertsen“ s Kari Ronnekleiv (Ole-Henrik Moe, Kim Myhr) a Espenem Reinertsenem (Streifenjunko).

Nyní mezi jeho hlavní projekty patří Vojtěch Procházka Trio s norskými spoluhráči Adrianem Myhrem a Tore Sandbakkenem (CD Amoeba’s Dance), Raga Bansal s indickou houslistkou Harpreet Bansal a norským hráčem na tabla Andreasem Bratlie a live audio/video duo Procházka/Blažíček s experimentálním vizuálním umělcem Martinem Blažíčkem.

Procházka se dále věnuje improvizaci k němým filmům a skládání filmové hudby, ve školním roce 2010-2011 učil klavír a skladbu na VOŠ Jaroslava Ježka v Praze a nyní dokončuje magisterské studium v Oslo.
Marcel Bárta
Tenor, alt, soprán saxofon, basklarinet

Facebook web

Narozen v roce 1974 v Mariánských Lázních. Po studiu klasické hudby na konzervatoři v Plzni, obor klarinet, dostal první jazzové angažmá jako altsaxofonista v kontrabandu Milana Svobody, se kterým provázel řadu známých jazzových hudebníků jako je James Moody (USA), Tony Lakatos (Hungary), Victor Mendoza (USA), Zbigniew Namysłowski (PL). Ve stejném období účinkoval v kapele Radka Krampla Vibe Fantasy, Gustav Brom Big Band, založil vlastní formaci Muff a stal se stálým členem Zuzana Dumková Band. Dále spolupracoval: Andrea Keller (Australia), Rich Perry (USA), Ingrid Jensen (Canada), Demian Cabaud (Argentina), Neil Ochoa (Venezuela).

V roce 1995 získal stipendium na Berklee College of music. Marcel Bárta hrál a nahrával mimo jiné s Orchestrem Gustava Broma, s Kontrabandem Milana Svobody či se zpěvačkou Zuzanou Dumkovou, Vladimírem Václavkem, Gumbo, Lanugo, Baterky, Toxique, Triny, Divadlo Vizita, David Dorůžka, Tara Fuki, Karel Růžička, Jaromír Honzák… Podílel se na scénické hudbě k divadelní performanci NUDE ANTS – André Jolles a Irina Andreeva (Teatr Novogo Fronta). V roce 2005 se zúčastnil s kapelou Open Sextet (Beata a Patrik Hlavenkovi) soutěže prestižního jazzového festivalu v Montreaux kde získali první cenu. V současné době je členem kapel: NUO (CD: NUO – Arta 2004, DIXIE AND THE GANG – Amplion 2007), Zuzana Dumková Band (BALANCE – Ampilon 2007), Petr Zelenka Quartet, Face Of The Bass, Tomáš Hobzek Quartet, Vertigo Quintet (VERTIGO QUINTET – Amplion 2005, LIVE U STARÉ PANÍ – Ampilon 2006, VERTIGO QUINTET & DOROTA BAROVÁ – Animal Music 2008) a hraje také v duu s violoncellistkou a zpěvačkou Dorotou Barovou (DoMa Ensemble).
Dorota Barová
Violoncello, zpěv

Facebook Myspace web

Kariéru zpívající violoncellistky započala krátce po absolvovaní ostravské konzervatoře (obor hra na violoncello, 1989–95). Dva roky působila v hudebním seskupení kytaristy Tomáše Maňase Lippany, komponovala a sama interpretovala hudbu k Francouzskému divadlu FF MU v Brně (1996–98).

V letech 2000–02 hrála v kapele Jiřího Hradila Chorchestr (funky-beat-jazz). Od roku 2002 – 2006 hrála s kapelou Jiřího Starého Asyl Akt (electro-acoustic-trip). V letech 2004 – 2007 byla hudebním dramaturgem brněnské jazzové kavárny PoDobrazy. V současné době paralelně s Tara Fuki vystupuje s kapelami Vertigo Quintet, Baterky, v duu se saxofonistou Marcelem Bártou a spolupracuje s brněnským divadlem Neslyším v představeních režisérky Zoji Mikotové.

Za hudbu k divadelnímu představení Dům Hluchého (Dorota Barová a Zdeněk Kluka) byla oceněna třetí cenou Thalie v divadelní sezoně 2003. V roce 2006 zkomponovala a natočila hudbu k filmu « Marta » režisérky Marty Novákové.

Discografie: TARA FUKI: “Piosenki do snu”, Indies Records 2001, CHORCHESTR: “Arabigbit”, Indies Records 2003, TARA FUKI : “ Kapka”, Indies Records 2003, ASYL AKT: “Houpačka”, Kapka Records 2004, TARA FUKI: „Auris“ , Indies Scope Records 2007, VERTIGO QUINTET: „Vertigo Quintet & Dorota Barová“, Animal Music 2008.
Rastislav Uhrík
Kontrabas

Facebook

Narozen v roce 1980 v Prešově. Absolvent bakalářského studia na Jazzové Akademie v Katowicích a studoval také Kozervatoř a Vyšší Odbornou školu Jaroslava Ježka v Praze.

Spolupracoval s řadou osobností české i zahraniční hudební scény jako je Naj Ponk (CZ), David Dorůžka (CZ/FR), Ingrid Jensen (Canada), Rich Perry (USA)Petr Zelenka (CZ/FR). V roce 2003, jako člen Daniel Šoltis tria, získal na soutěži “Junior Jazz“ ocenění „Nejlepší jazzová skupina roku 2003“ a jako člen Tria Beaty Hlavenkové získal stejné ocenění i v roce 2005.

V současné době je členem kapel : Lenka Dusilova Band, Lanugo, Radek Zapadlo Trio. V roce 2005 se s hudebním seskupením OPEN SEXTET zúčastnil prestižního jazzového festivalu v Montreux (Švýcarsko). V roce 2007 spolupracoval na cd Dua “Tarafuki“ Auris. V současné dobe je studentem Jazzové Akademie v Katowicích.
Daniel Šoltis
Bicí a perkuse

Facebook web

Narozen v roce 1982 v Košicích. Absolvent magisterského studia na Jazzové Akademii v Katowicích. Studoval také konzervatoř v Košicích, Konzervatoř Jaroslava Ježka a Vyšší Odbornou školu Jaroslava Ježka v Praze. Je zakládajícím členem kapely Vertigo která je držitelem ocenění “Zlatý Anděl“ (2005/2011) a nominací na stejnou cenu (2008/2014) za studiové alba. Je také členem polského tria MaBaSo (Maseli­Baranski­Šoltis) který je projektem vibrafonisty Bernarda Maseliho a spolupracuje s řadou dalších osobností na polské hudební scéně (Kuba Badach, Grzegorz Nagorski, Michal Baranski, Michal Tokaj, AgaZaryan, Grzech Piotrowski).

V letech 2004­ – 2010 byl členem kapely Lenky Dusilové a v letech 2010­ – 2015 členem nejúspěšnější slovenské pop­rockové formace IMT Smile. Spolupracoval s řadou osobností české i zahraniční hudební scény jako je David Dorůžka (CZ/FR), Petr Zelenka (CZ/FR), Jaromír Honzák (CZ), Camilla Mraz (CZ/USA), Michal Horáček (CZ), Yvonne Sanchez (CZ/PL), Katarína Knechtová (SK), Richard Müller (SK), Peter Lipa (SK), Ed Partyka (USA), Steve Walsh (USA), Janette Robin (USA), Ingrid Jensen (Canada), Rich Perry (USA), Brian Charette (USA), Will Bernard (USA) a mnoho dalších.

V roce 2003, jako člen Daniel Šoltis tria, získal na soutěži “Junior Jazz“ ocenění „Nejlepší jazzová skupina roku 2003′′ a také ocenění „Sólista roku 2004′′ na stejné soutěži. V roce 2009 byl oceněn prestižní cenou “Grand Prix“ (jazz.osobnost roku 2009) v rámci jazzového festivalu Jazz nad Odrou ve Wroclawi (PL). V roce 2013 vydává svůj debutový sólový album “Drum Song“.
Oskar Török
Trumpeta

Facebook Twitter Google plus

Narozen v roce 1980 Humenné (SK)

Absolvent Akademie Muzycznej w Katowicach, obor trúbka, pod vedením Dr. hab. Piotra Wojtasika.

Projekty: Oskar Maurice (cz/sk) https://m.soundcloud.com/oskar-maurice Vertigo (cz/sk) http://www.vertigoquintet.com/ Bucinatores Orchestra (cz/sk) http://www.bucinatores.cz/ Concept Art Orchestra (cz/sk) https://m.soundcloud.com/concept-art-orchestra Points Quintet/Septet (cz/sk) http://lubossoukup.com/cs/kapely/ Wojtek Mazolewski Quintet (pl/sk) http://www.mazolewski.com/ Iva Bittová a Čikori (cz/sk) http://www.bittova.com/ Leszek Mozdzer, Iva Bittová, Dresch Mihály, Oskar Török – Mosty Gesharim 2012 (pl/cz/hu/sk) http://youtu.be/PElPw07YxVE Vladimír Václavek (cz) http://music.vladimirvaclavek.com/ Sato-San To (cz/sk) http://m.sato-san-to.com/

Nahrávky: Vertigo: debut (Zlatý Anděl 2005 – Jazz&Blues), Live U Staré Paní (2006), Vertigo Quintet & Dorota Barová (2008), Metamorphosis (Zlatý Anděl 2011 – Jazz&Blues, Tais Awards 2011), TAJ (2014) Sato-San To: Skinny (2008), Salep (2010), Obludárium (2014) WMQ: Smells Like Tape Spirits (2010), Wojtek w Czechosłowacji (2011), Polka (2014) Iva Bittová: Zvon (2012) Vít Křišťan: Imprints (2013) Floex: Zorya (Anděl 2011 – alternatíva a elektronika) Tara Fuki: Auris (Anděl 2007- world music) Vladimír Václavek: Barvy Radugy (2015) Nikola Kołodziejczyk Orchestra: Chord Nation (Frederyk 2014) a veľa iných..